Serbest Meslek Erbapları Defter Beyan Sistemine Nasıl Başvuru Yapabilir?

Serbest Meslek Erbapları Defter Beyan Sistemine Nasıl Başvuru Yapabilir?

486 Sıra No’lu V.U.K. Genel Tebliği ile yapılan düzenleme ile basit usule tabi mükellefler ile Serbest Meslek erbapları 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren defterlerini elektronik ortamda tutmaya başladı.

Sistemi kullanmak için başvuru yapılması zorunlu olup,31.12.2017 tarihine kadar sistemi kullanmak üzere yapılması gereken başvurular bir defaya mahsus 31.Ocak 2018,basit usule tabi olanlar için ise 30 Haziran 2018 tarihine kadar yapılabilecek. Serbest Meslek Erbapları için başvurunun son günleri yaklaşmakta olup aşağıda başvuru ile ilgili uygulamalı olarak bahsetmeye çalışacağım.

Sisteme kayıt yapabilmek için www.defterbeyan.gov.tr adresine giriyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor;

Yeşil renk ile gösterilen Başvuru Yap Butonuna tıklıyoruz. Karşımıza İstanbul’un güzel boğaz manzarası eşliğinde Kullanıcı Kodu ve Şifre isteyen aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

 

Kullanıcı Kodu ve şifremizi yazıp giriş yap butonuna basıyoruz. Karşımıza “Kendim için Başvuru yapacağım”, “Mükellefim için başvuru yapacağım” ve “Başvurularım” seçeneklerinin olduğu aşağıdaki ekran geliyor.

 

Kendimiz için başvuru yapacaksak Kendim için Başvuru Yapacağım seçeneğini, Mükellefimiz için başvuru yapacaksak Mükellefim İçin Başvuru Yapacağım seçeneğini tıklayıp aramızda Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi olan mükellefimizin Vergi veya T.C. kimlik numarasını yazıyoruz.

 

Mükellef bilgisi getir butonunu tıkladığımızda Defter-Beyan Sistemi Başvuru Dilekçesi başlığı altında mükellefin adres, telefon ve hangi deftere tabi olduğunu seçili bölümlerden oluşan sayfa ekrana geliyor.

Bu sayfada ilgili alanları doldurup, tutulacak defter türünü seçip en altta Defter-Beyan Sistemi kullanım koşullarını okudum, kabul ediyorum. Kısmına işaret koyup ön izleme yapıp tekrar kontrol ettikten sonra başvur butonunu tıklayıp kayıt işlemimizi tamamlıyoruz.

Başvurunun son günlerinde tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyorum.

Alıntı:Muhasebetr

Fatih Kılınç
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
fatihkilinc44@windowslive.com

2869 cevaplar

Yorumlar kapalı.